07.06.2023 r. odbył się uroczysty apel poświęcony Janowi Kochanowskiemu. To Dzień Patrona, który wpisał się w tradycję Naszej szkoły od 13 lat. To poeta, który przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego. Jako jeden z pierwszych twórców zaczął tworzyć w języku ojczystym, dbając o piękno naszej mowy.
Po odśpiewaniu hymnu i wprowadzeniu sztandaru szkoły inauguracji dokonał dyrektor szkoły Rafał Pawlikowski, który przywitał zgromadzonych oraz w swoim wystąpieniu przybliżył zasługi renesansowego wieszcza i przytoczył Jego słowa:
"Nauka skarbem drogim
Tak bogatym jak ubogim
I bogactwa często giną
Lecz nauki nie przeminą"
Pan dyrektor podkreślił jak ważnym autorytetem intelektualnym i moralnym jest dla młodego pokolenia Jan Kochanowski. Jego poezja stale zachwyca i obecna jest wśród nas, mimo upływających lat, mimo zmieniających się realiów życia. Dlatego powinniśmy, na miarę swoich możliwości, postarć się poznać bliżej sylwetkę tego wielkiego Polaka, w sposób szczególny związanego z ziemią radomską.
Uroczystość nabrała szczególnego charakteru, bowiem nasi zdolni uczniowie z klasy 5a pod czujnym okiem p. Danuty Pyzary i p. Ewy Adamczyk przygotowali występy artystyczne. Przedstawili dwa modele życia, które kreował w swej twórczości mistrz Jan. Jeden z nich wskazywał styl dworski. Przy suto zastawionym stole słowami poety dyskutowali mąż, żona i sąsiad. Drugi tyczył się prostego życia ziemianina, który był bardziej bliski sercu naszego patrona. Zebrani wysłuchali fraszek, fragmentów pieśni. By oddać charakter epoki uczniowie wysłuchali "Menueta smyczkowego". Akademię uświetniły piosenki i tańce w wykonaniu Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego "Folkowe Nutki" pod kierunkiem p. Marii Tomasik i p. Artura Mordaka oraz śpiew chóru dziewcząt z klasy 5b, 6a, 6b pod opieką p. Urszuli Rejmer. By oddać hołd i uczcić pamięć, uczniowie złożyli kwiaty przy pomniku Jana Kochanowskiego.
Opracowały: Ewa Adamczyk, Danuta Pyzara