„Naród, który nie szanuje swej przeszłości,

nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i nie ma prawa do przyszłości .”

                                         Józef Piłsudski

Dnia 10 listopada 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej z Klasami Sportowymi im. Jana Kochanowskiego w Wieniawie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Akademia miała na celu  przenieść nas w tamte, ciężkie czasy, ale także wzbudzić  refleksje i nutkę patriotyzmu.

 Część artystyczna, przygotowana przez panie: Elżbietę Teper i Annę Łochnicką  wprowadziła zgromadzonych w nastrój czasów zaborów, walki o niepodległość oraz  atmosferę dnia wielkiej chwały dla naszego narodu, czyli odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli.

Uroczystość rozpoczęła się  od wprowadzenia sztandaru szkoły i punktualnie o godz. 11:11 wspólnego odśpiewania  czterech zwrotek  Hymnu Narodowego.

Następnie głos zabrał pan dyrektor Rafał Pawlikowski, który w swoich słowach odniósł się do historii  święta Niepodległości, podkreślając jego rangę.

Głównym punktem akademii była część artystyczna w wykonaniu uczniów, począwszy od najmłodszych: zespołu Folkowe Nutki, występującego pod opieką  p. Artura Mordaka i p. Marii Tomasik. Mali wykonawcy zaprezentowali piosenkę „ Pierwsza Kadrowa'' i taniec „ Mazurek”.

Nasi artyści z klas IV, VI i VIII nie tylko pięknie recytowali utwory patriotyczne, ale też wcielili się w role bohaterów tamtych czasów, inscenizując scenki, obrazujące historię odzyskania niepodległości.

Całość uroczystości uświetniło tło muzyczne, na które składały się piosenki partyzanckie, legionowe oraz inscenizacja przedstawiająca uciemiężoną Polskę, rozszarpywaną przez zaborców na tle muzyki Fryderyka Chopina. Za oprawę muzyczną była odpowiedzialna p. Urszula Rejmer, która przygotowała też solistów i chór .

Prestiż dzisiejszego święta podkreśliła dekoracja, przygotowana przez p. Ewę Zwolską- Jencz.

Dzień  ten przypomina nam tę ważną datę w kalendarzu, staje się  lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

 To święto sprawia, że w zabieganym rytmie życia stajemy na chwilkę i wspominamy dziadków i pradziadków, walczących o naszą wolność. Chyląc w ten sposób czoło, oddając  im hołd i wyrażamy podziękowanie.

 

                                                            Opracowały: Anna Łochnicka i Elżbieta Teper