Dnia 10 listopada 2021 r. w Publicznej Szkole Podstawowej z Klasami Sportowymi im. Jana Kochanowskiego w Wieniawie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna, przygotowana przez panie: Grażynę Strzelczyk i Annę Łochnicką wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Część muzyczna pod kierownictwem pana Artura Mordaka i pani Urszuli Rejmer oraz wspaniała dekoracja w wykonaniu pani Agnieszki Czyżykowskiej pozwoliły przenieść się publiczności w lata wojen i poczuć smak odzyskanej wolności.

Uroczystość rozpoczęła się  od wprowadzenia sztandaru szkoły i punktualnie o godz. 11:11 wspólnego odśpiewania  czterech zwrotek  Hymnu Narodowego.

Następnie głos zabrał pan dyrektor Rafał Pawlikowski, który w swoich słowach odniósł się do historii Polski i trudów ludzi, którym dziś zawdzięczamy niepodległość.

Utwory poetyckie w wykonaniu uczniów klas piątych, siódmych i ósmych podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne – począwszy od pieśni patriotycznych: ,,Roty’’, ,,Marszu I Brygady’’, „ Białych róż”, „Przybyli ułani pod okienko”, po bardziej współczesne, łączące pokolenia: „ Dziś idę walczyć mamo”, czy „ Flaga”. Jak zawsze towarzyszył nam też zespół ludowy Folkowe Nutki. Na scenie pojawił się również młody artysta w stroju żołnierza polskiego, który emocjonalnie zwrócił się do swej małej córeczki, pozostawionej w domu. Jego słowa jasno ukazały jak ciężkie to były chwile dla wszystkich Polaków, którzy narażając życie walczyli za nasz kraj. Całość dopełnił dźwięk skrzypiec, przy akompaniamencie których dwoje  uczniów złożyło pod symbolicznym krzyżem i kwiatem liliowego wrzosu białą różę i zapalony znicz.

Artyści i organizatorzy tego wysmakowanego spektaklu zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności.

 Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.

Opracowała : Anna Łochnicka